Förr i tiden, alltså typ när ishockeyhallar typ inte hette arenor och inte hade företagsnamn utan kallades typ ladan, på den tiden fanns ett TV-program vilket hette ”Partaj”.
I det programmet på den tiden dök det återkommande upp en karaktär, en högbystad blondin, vilken framställdes blåst, korkad och helt osmart (men hon var skitsnygg enligt den tidens alla värderingar). Hon skruvade på sina lockar och tittade in i kameran och typ sade:
- Har jag gjort bort mig nu igen?
Varför får jag vibbar till denna blåsta blondin när jag numera ser Ty Rattie?
Och är det någon i Timrå IK vilken kan linda in giftig ironi till fulländning, då är det en ung herr Dahlén;)
Det är rent sagt åt helvete! Helt oacceptabelt, oavsett religion, hudfärg, supporter för ett annat lag, är helt ovidkommande. Man går dit för att njuta av idrotten och fördriva några timmar på att göra det man gillar.