Labban: "medans resten glider runt kring offensiv blå och undrar vad som händer, om det är vårt att ta sig in i anfallszon och hjälpa till." Noll tillit till backarna vid en eventuell kontring?
Synct: Ja, precis. Tycker mig se den tendensen. Man kanske har snackat om att forwards måste delta mer i hemjobbet i mittzon och därför vågar man inte riktigt anfalla om det inte blir en helt uppenbar chans. Är väldigt ofta vi gör helt fruktlösa anfall utan understöd. Någon kanske glider över offensiv blå och ser "äh det här var inte värt det, jag skyndar mig och byter istället"
Vi skulle behöva spela mycket mer samlat och åka mer skridskor för att få någon ändring på spelet. Och bara långpassningar om det är bra lägen till det, inte på rutin.
JanneH: Det här är faktiskt lite roligt och en liten del av att man har svårt att se sitt kära Timrå ta steg i rätt riktning.Till och med vi supportrar är kvar i nån nostalgisk bubbla som numera bara är en, ja bubbla.