{9386}: När SCA öppnar trollådan är det bara tacka och ta emot. Detta är nästa steg i att etablera sig som en stabil SHL klubb på den övre halvan. Jag ser många likheter med hur SAIK lyckades, deras juniorer i all ära, men det va tunga hemvändare och Boliden/Skellefteå kraft som la grunden.
{9386}: Torines är inne på att det är historiskt stort. Så då innebär det väl att det är det största avtalet Timrå skrivit.
(Spekulation). Tror jag har läst någonstans att NHC betalat 3-4milj per år som största sponsor. Det största vi haft är väl 5,6milj från Eon? Gissar på att SCA lägger 6-7milj per år isåfall? Jag vet inte hur det där fungerar alls.
Nog för att gillar SCA arena, men sanningen är väl att den har spelat ut sin roll! Den andas hockey och kan bygga upp en helt fantastisk stämning! Men för alla sponsorer och andra rika knösar behövs det en fjantig evenemangsarena. ... | Läs mer