Har tänkt lite på det här med en ny forward. Tänk om man kunde få tag i någon som Sonnenberg, han gjorde väl inte så stort väsen av sig i Ambri Piotta (var det va?). Men väl i Timrå blev det ju en ofattbar utveckling, och han är ju snudd på helgonförklarad av vissa TIK supportrar.
Eller nån som "laxen" , han kom ju också in utan höga förväntningar på sig och visade sig riktigt stabil.
Undrar om Kimmo har nåt finskt äss i rockärmen, man hoppas.
erathoo: Jag var inte så gammal på den tiden så har inte koll, men varför spelade bara Sonnenberg 1,5 säsonger i Timrå? När han snittade 1p/match? Skador?
erathoo: Ser ju gärna en sådan spelartyp i allafall. Walli och Lander är väl de enda "tunga" forwards vi har i dagsläget, Alvarez i viss mån. En skridskostark spelare med karaktär och fysisk närvaro och inte helt oäven i offensiv zon ser jag gärna vi får in. Behövs speciellt i ett slutspel när det blir tightare och oftast mer fysiskt spel.
RunarUp: Bara vi får in reklampengar så skiter jag i tröjans utseende just nu helt enkelt. Nu måste föreningen börja jobba upp ett eget stabilt kapital. Om det går ut över tröjan, so be it! Anser jag. Med respekt för att alla tycker olika.
Eller nån som "laxen" , han kom ju också in utan höga förväntningar på sig och visade sig riktigt stabil.
Undrar om Kimmo har nåt finskt äss i rockärmen, man hoppas.