{297}: Jag tror mest att gårdagens match gick ut på att spela på resultat och försöka fokusera rent på defensiven. Sitter defensiven, så kan man börja peta mer på offensiven. Vi hade matchen i våra händer tills Hardegård fick ett gyllene läge. Jag väljer att se det positivt. Såklart skitsurt att vi tappade sista 5min av matchen. Men helvete, vi var klart bättre hela matchen.
Vi kommer vinna många av återstående matcher om vi spelar såhär. Vi hade 17 skott utanför mål och hade 10 av dom vart på mål så hade det nog stått 4-0 efter 2 perioder.
DenRöda: det är mycket om och om, gäller ju att vinna matcher, spelar ju ingen roll hur mycket bättre vi är i matcherna om vi inte lyckas sprätta in puckfan. Tycker det börjar se illa ut jag.
Kollar man runt gör vi en bra silly - hittills. Som exempel plockar Färjestad in en slovak som knappt var topp 50 i inhemska poängligan, Djurgården sägs värva hem Hank the Tank occh Växjö ersätter McLaughlin med Mäntykivi. Vidare har ... | Läs mer
Vi kommer vinna många av återstående matcher om vi spelar såhär. Vi hade 17 skott utanför mål och hade 10 av dom vart på mål så hade det nog stått 4-0 efter 2 perioder.