empa11: Lägstanivån tror jag kommer vara såhär denna säsong om vi inte tar in en stabil förstaback. Vi har trots allt OJ, Värmhed, Melander, Forsmark, Edfeldt och även Sjöholm som just nu ska spela mer kontinuerligt. Jag har all tillit till att dessa kommer växa in i SHL och vara bra breddspelare, men några "Bystedt, Östlundh, Lekkerimäkis" är de inte.
Går allt som det ska så kanske Värmhed kommer upp i nivå med Alvarez denna säsong tex.
DenRöda: Ja och det tyder ju på att vi är väldigt sårbara när Sheriffen är vår bästa back i en 4-0 förlust. Inte för att klanka ner på honom, men tror inte det någonsin är förväntat under denna säsong. Rindell hoppas man har en trög, slarvig start bara, för annars är en ytterligare topp6-back inte bara önskat, utan mer eller mindre ett måste. Jäger 03/04 över honom sett till denna inledning.
Avdelning vansklig match. Tidig matchstart mot ett riktigt rövgäng. Tre pinnar är ett krav och kommer knappt krusa ytan om vi lyckas med det, samtidigt som en torsk skulle rasera en ännu större del av ens lördag än en sen matchstart.
Går allt som det ska så kanske Värmhed kommer upp i nivå med Alvarez denna säsong tex.