{10015}: Det jag tyckte var intressant först och främst var väl att han haft ett bra kontaktsnät och sådär efter att ha jobbat på förbundet etc. Att han förhoppningvis skulle haft tillräckliga färdigheter för att kunna utveckla spelare och vara en tränare som kan vara med och locka hit talanger han känner till etc.
Uppenbarligen är det nått som skurit sig nu i allafall, kanske sätt i hans ledarskap som inte funkar med ungdomar eller nått.
Men tilläggas är att vi har en rätt svag årskull med spelare som inte är nära i kvalite för att testa på spel i A Laget.
En sak som jag tycker är väldigt intressant är hur det har haglat in kritik mot EP under säsongen men nu när han ska ersättas behövs helt plötsligt McDavid för att kunna ersätta han