Jag tycker straffläggning är ett lotteri av den anledningen att den inte alls speglar matchen och vilket lag som spelat bäst. Lotterier är väl inte rättvisa..jag vinner inte varannan gång. Det hanlar om mer tur än skicklighet i att som lag spela ishockey vilket är anledningen till att det är en lagsport. Conny Evensson sa nyligen att ett div2 lag skulle kunna vinna mot ett elitserielag på straffar. Gör det div2 laget till ett bättre lag? Nä, våga skrota straffarna hockeyförbundet.
Varför kan dom inte ha kioskjäveln öppen? Jävla muppförening vi är. Vi är dom fattigaste jävlarna i ligan så vi borde välkomna varenda krona som kommer in.
Conny Evensson sa nyligen att ett div2 lag skulle kunna vinna mot ett elitserielag på straffar. Gör det div2 laget till ett bättre lag?
Nä, våga skrota straffarna hockeyförbundet.