Tom Topp: Jag vet inte, men det känns som flertalet som skriver aktivt härinne inser att vi inte lär kunna gå särskilt långt med varken spelartruppen eller spelsystem/ledning den här säsongen. Inklusive undertecknad. Jag är tämligen säker på att vi inte klarar av att komma topp-6.
Vi lär få det riktigt jobbigt att klara av Linköping i morgon kväll. Timrå IK´s "slutspel" den här säsongen blir åttondelsfinalserien mot MoDo. Där lär det kunna brinna på riktigt både på isen men förstås även härinne. Tar vi oss vidare, vilket på förhand känns långt ifrån säkert, väntar Växjö i kvartsfinal. 3-1 i inbördes matcher. Ja visst, men helt ärligt, hur har vårt spel sett ut nu mot slutet. Okej om vi kan höja oss mot topplagen, det ska väldigt mycket till för att vi ska kunna utgöra något hot där över sju matcher. Men jag hoppas förstås att jag har fel.
Kollar man runt gör vi en bra silly - hittills. Som exempel plockar Färjestad in en slovak som knappt var topp 50 i inhemska poängligan, Djurgården sägs värva hem Hank the Tank occh Växjö ersätter McLaughlin med Mäntykivi. Vidare har ... | Läs mer