Gorkyman: Pettersson redo till premiären och om Hartis säger man oktober isf november Kapanen letar en 5e center för 3e, 4e linan. Totalt 11 poäng. Mv 3, Backar 2. Fwds 3, Olli 3.Färjestad 15 p. . .
Länge sedan jag spelade fotboll själv. På den tiden man hade 2 avbytare. Läste en artikel i ST om Giffarnas öden och äventyr med J. Cedergren. Skador på mittbackar och tabelläge gör det till lite kris eller mycket kris. Nu ska man visst låna spelare som gör skillnad, inte bredd. Och vidare satsar man på att sälja spelare. Ligger man sist i Superettan står väl knappast lag på kö för köp? Har inte det varit ett av problemen för Giffarna. Att prioritera försäljningar före att hänga kvar i serier? Nu har man 26 spelare i truppen. Låter väldigt mycket.
När man kikar in här så undrar man om det blivit ett forum för talangutveckling etc där bandaren går på repeat. Diskussionen är rätt tradig nu, där det verkar endast handla om att ha rätt och bräka sig i sin egen förträfflighet.
.
.