Kulltorp: alla som hyllar inställningen från start borde nu ifrågasätta inställningen i andra, måste ju kunna fokusera bättre en hel match även i en träningsmatch mot tveksamt motstånd..
nila: poängen med att möta svagt motstånd tidigt måste ju vara att man ska få träna på det nya spelsystemet men den där höga pressen klarar man inte av, till och med Vasa fattar att Timrå checkar för hårt med tre gubbar och startar sitt uppspel lite mer adhoc än vad man egentligen planerat och det fungerar. Det ska bli intressant att se om Timrå klarar av det här spelet när säsongen drar igång mot extremt mycket snabbare motståndare, jag tror inte vi har tillräckligt rörliga backar för det, man hamnar efter i mittzon gång på gång.
”Framtidens hockey” ja vi får väl se. Svagt skeptisk till experimentet än så länge.
Vad ni nu väljer att identifiera er som. Det osar av besvikelse här inne, för att vi inte lyckades ta en enda poäng på våra 7 sista matcher. Ni blir arg & skäller på varandra och har er, vi pekar på enskilda ... | Läs mer