puffe: frågan är gillar du rättvisa eller gillar du spelet som det ser ut?
Jag tror det är noll risk att spelarna slutar fira mål. Då kommer inte supportrar sluta fira heller så den risken kan du nog stryka med. Återigen. Systemet finns redan i ligor som omsätter mer pengar och har mer besökare och fler köpta tv abonnemang än Sverige och SHL har. Att du är rädd för utveckling får så vara. Du är ju inte ensam! Förändring sker ju inte så var lugn du. Domarna kommer fortsätta ha kris och vara det som dikterar svensk ishockey framöver med.
Söderöver: rättvisa är väl bra, men är sport rättvis? Som jag skrev förut, om lag a gör mål och deras målvakt medvetet flyttat buren anfallet innan. Ska man då döma utvisning på målvakten, eller ska målet godkännas? Hur blir det rättvist?
Varför gnälla och måla hin håle på väggen innan man sett vilka som kommer in?! Ett namn hit och ett namn dit och hela HS går bananas och ska lyncha Nubben vid närmsta träd. Kan vi för bövelen lugna oss innan vi sett truppen för 26/27?! Läs mer
Jag tror det är noll risk att spelarna slutar fira mål.
Då kommer inte supportrar sluta fira heller så den risken kan du nog stryka med.
Återigen. Systemet finns redan i ligor som omsätter mer pengar och har mer besökare och fler köpta tv abonnemang än Sverige och SHL har.
Att du är rädd för utveckling får så vara. Du är ju inte ensam! Förändring sker ju inte så var lugn du. Domarna kommer fortsätta ha kris och vara det som dikterar svensk ishockey framöver med.