Söderöver: rättvisa är väl bra, men är sport rättvis? Som jag skrev förut, om lag a gör mål och deras målvakt medvetet flyttat buren anfallet innan. Ska man då döma utvisning på målvakten, eller ska målet godkännas? Hur blir det rättvist?
{8225}: utvisa målvakten om det är vad reglerna stipulerar? Stipulerar reglerna att målet ska räknas för pucken redan var satt i den riktningen så godkänn målet. Jag tycker absolut att grunden i snart sagt all idrott är rättvis. Det ruckas genom fusk ja. Men om en spelare fuskar tar det oftast hus i helvete och handskar träffar ansikten. När domare fuskar eller bara fullständigt brister i kompetens så får inte saken regleras på det viset. Så någon motvikt finns inte när domare myglar eller brister. Då finns bara ett 110% skydd för domaren.
Denna kedja tycker jag har fungerat bra och Genborgs spelstil påminner om Hållanders. Så Genborg tror jag stenhårt på om han får dessa två rutinerade rävar bredvid sig. Jag hoppas att denna trio kan bli ... | Läs mer