+ 3
Inlägg: 2764218
Svarskommentarer
Sv: Frölunda HC - Timrå IK 2024-10-31
Rip Kirby: Jag har väl läst lite kommentarer från tidigare år som har antytt att dessa matcher känns uppgjorda. Det var därför jag frågade. Låter som att det hade kunnat vara sevärt iaf.
Sv: Frölunda HC - Timrå IK 2024-10-31
Såg inslag om Brynäs på tv4 sporten, tänk om bara våra hemvändare vore i närheten av samma klass som deras.
+ 2
Alexander Barkov (FLA) är finsk-rysk och har Tappara som moderklubb och gör även 2-0 och hyllas förstås av den finska publiken.
Anton Lundell (FLA) från Espoo, målskytt till 3-1 och hyllas också liksom Esa Lindell (DAL) från Jokerit som gör 3-2. Sen var det slut på finska målskyttar. Barkov står för ytterligare en assist. Så ja, nog hittade de finska spelarna en extra boost av att lira på "hemmamark" (inte hemmaplan till 100%).