1150x200-tiken-1123131_9RDMimFNOEHPEMC.png

Timrå IK

SHL · 602158 inlägg · 6213 ämnen

2904039 · »

Sidan uppdateras nu automatiskt med de nya inlägg som skrivs.


Sv: Linköping HC - Timrå IK 2025-09-16
Tom Topp: Samma här, samma plats år efter år

Sv: Linköping HC - Timrå IK 2025-09-16
lungan: jag har min plats, det känns tryggt att ha samma plats varje år så att man slipper irra omkring!

Sv: Linköping HC - Timrå IK 2025-09-16
Fullsatt varje match ger föreningen en helt annan ekonomi.

Vi har all möjlighet att påverka både kassaflöde och framtida vinster som bygger på eget kapital.

Lite publik, sämre förutsättningar och svårare att betala räkningar

Mycket publik, bättre förutsättningar och lättare att betala räkningar.

Svårare än så är det inte!

Sv: Linköping HC - Timrå IK 2025-09-16
Bobby Hahl: Jag kommer att vara där och se Plastsjö matchen live.
Tar med tjocka släkten så man gör vad man kan för att fylla arenan.

ALLA TILL HALLEN!
Ingen jävla slötitt på TV4 Play i närområdet nu tack!

Sv: Linköping HC - Timrå IK 2025-09-16
Bobby Hahl: Dåligt var ordet. Även om inte Växjö kanske är det lag som lockar allra mest.
Fast å andra sidan så kommer man väl ändå för att se laget i sitt hjärta!

Sv: Linköping HC - Timrå IK 2025-09-16
Villervalla: mm… arenan ligger fel.

Men är det inte så här det brukar vara för oss?

När serien har satt sig (omgång 10) börjar folk komma…

Fotboll och trav och allt vad fan man har för ursäkter…

Jag har fan inte råd nu.

TV4 kostnaden äter jag men just nu kan jag inte köpa biljetter också.

Det är dock övergående och jag kommer att lösa biljett och stå och skrika i arenan med i vinter.

Sv: Linköping HC - Timrå IK 2025-09-16
Villervalla: Lite pissdåligt?!
Det är bedrövligt uselt. Skämmes… allihopans som inte kommer från närområdet!

Sv: Linköping HC - Timrå IK 2025-09-16
Hockeyleksing: mm.

Skulle tro, men det är ju utan fakta då, att majoriteten av spelare inte läser på forum…

Det är människor…

Alla olika…

Sv: Linköping HC - Timrå IK 2025-09-16
Söderöver: Bara 4500 biljetter sålda tills imorgon, de tror på 5000 ungefär. Lite pissdåligt skulle jag säga.

Sv: Linköping HC - Timrå IK 2025-09-16
Stridhsyxa: haha! Hockey är en sport, finansierad av sponsorer och publik.

Aktörer i branschen ska inte bry sig om vad dessa ser/upplever

Ok.. mm så kan man se på saken med..

Jag tror inte alla spelare läser.
Att vissa gör det är väl ingen jävla rödflagg?
Det är väl starkt att påstå?
Tror du att myndighetssverige avstår Flashback?
Dom blir ju sågade i vår och varannat inlägg…
Det finns positiva saker och hämta för dom på Flashback med…

Det är inte sunt för alla att läsa men jag skulle tro att dom som inte känner behovet eller som mår dåligt av det kan få stöd i att inte vara här heller…

Nog borde det finnas andra saker att kalla rödflagg innan slösnglande här!

Jaja vi uppfattar alla saker på egna vis.

Sv: Linköping HC - Timrå IK 2025-09-16
Spelare som sitter och läser om sig själva är sån rödflagg. ”Bara undvika att läsa när det går dåligt” nej dom ska inte läsa när det går bra heller, finns inget vettigt alls att få ut av att läsa supporterforum som spelare. Vi står knappt för vad vi själva säger 5min senare och hyllet slår i taket utan några som helst rimligheter.

Varför ska dom sitta och gotta sig i hyllningar efter en match?

aldrig någonsin att tonen ska anpassas på ett supporterforum för att spelare ska kunna sitta och läsa utan att bli kränkta.

Sv: Linköping HC - Timrå IK 2025-09-16
Blake Slåhan: att ha ett favoritlag är ett självskadebeteende! Humöret kan pendla mellan djup depression till eufori!

Sv: Linköping HC - Timrå IK 2025-09-16
Söderöver: vete fan om jag skulle läsa faktist kanske efter ett sm guld eller liknande.

Folk här lever i en helt annan värld än elit idrotts män gör.
Dessa spelare lägger hela sitt liv på deta dom äter rätt tränar jämt osv det är hela livet.
Sedan sitter vi andra hår ja men du vet i andra perioden jävlar vilken dålig pass han slog där nää han förtjänar inte lönen 🙈.
Vi som sitter i soffan har små feta och dricker öl och oftast aldrig lyckas med något i livet sitter och kritiserar några av landets bästa spelare 🙈
Rätt sjukt när man tänker på det.

Dock är det betydligt bättre här än många andra lags forum. Här sköter sig folk rätt bra ändå och dom flesta är rätt hockey kunniga.

Sv: Linköping HC - Timrå IK 2025-09-16
JonteD: det du säger stämmer säkert.

Om man vänder på det att man själv spelar så nog fan hade jag suttit och läst här med med jämna mellanrum.
Det är ju uppfriskande med tempraturtagning.
Det kräver mental förberedelse. Mår man som Lodin gjorde så är det inte värt det. Du är isf medveten om att saker inte är hållbara.

Men dessa fb grupper som kan likställas med ryska, nordkoreanska, kinesiska, iranska propagandamaskiner där allt är bra och det dåliga inte finns…

Vad fan ger det mer än skämskudde 2025?

En bra inställning i detta forum är kanske att vi ska vara medveten om att den man skriver om tar del av det. Såga, kritisera eller berömma det finns ett mått av ansvarstagande i läsandet. Men jag vill minnas att det går att bli utredd för brott efter ens ord i detta forum med.
Men till syvende och sist är det ett supporterforum där supportrar ventilerar i och utan affekt…

Det är en marginal man måste ha med sig när man läser här…

Matchtrådarna är inte en vetenskaplig avhandling…

Sv: Linköping HC - Timrå IK 2025-09-16
Smörgåsen : Att sitta och skriva i forum är ju i så fall också ett självskadebeteende så det tar ju ut varandra det där. Själv har jag haft det beroendet i över 20 år, det är sjukligt.

Sv: Linköping HC - Timrå IK 2025-09-16
Bragd-Birger: Intressant analys, vet dock inte om jag håller med i exakta beskrivningen av hans spelgeni dock. Jag skulle snarare säga utifrån det du beskriver att Jonte har en näsa för att hitta vart spelaren BORDE dyka upp för att kunna lägga en av hans signatur mackor.

Hade Jonte varit det spelgeni som många vill måla upp honom till att vara, så hade han spelat det enkla spelet och anpassat sin förmåga utifrån förutsättningarna.
Men nog om det, igår var Jonte överjävligt bra och framförallt stämde lagspelat som satte honom i riktigt fina situationer. Bra spelat av Timrå IK helt enkelt.

Sv: Linköping HC - Timrå IK 2025-09-16
Bragd-Birger: De där gillar Lilla farbrorn en mycket bra analys av vår älskade Jonte när han e som bäst för han e överjävlig när han får till de de tror jag att alla håller med om men ja e ju lite partisk genom att jag e lite bekant!!😎🇱🇸🤣

Sv: Linköping HC - Timrå IK 2025-09-16
Tror att gårdagens seger var kukviktig i allmänhet, och för Jonte i synnerhet. Han - och övriga laget - förtjänade kritik efter premiären, och han - och laget - svarade upp på bästa sätt.
Nyckeln för Jonte är att hitta sätt att bli mer delaktig i spelet. Att han är extremt spelskicklig, teknisk och en bra avslutare är givet, men: han har brister i förmågan att få ut max av det. Han försvinner ur matcherna långa stunder, och får "nöja sig" med att förvalta dom lägen som uppstår.
Största orsaken: spelet utan puck. En annan orsak: lite för bra spelsinne i förhållande till sina medspelare. Det känns som att han ganska ofta ser embryot till ett kanonläge, håller i pucken för att invänta att medspelare tar rätt position, men tvingas inse att det bara nästan blev så och får avbryta passningen eller lägga en svårare chanspuck.

Igår var han betydligt aktivare. Andra målet var Jonte anno 2018. Perfekt avvägning, målmedvetenhet och rätt användning av sin hela kroppsstyrka för att vika in sådär förbi backen. Huggandet innan sista målet också vackert och, vågar jag påstå, en frukt av framförallt ovanstående insats. Han agerade med större självförtroende, tog mer plats, visade vägen offensivt. Så jävla mäktigt och vackert att se.

Hoppas verkligen att han kan fortsätta på det spåret. Utvecklar han spelet utan puck (och inser att dom flesta inte tänker hockey på samma geninivå som han själv och därför går på fler egna avslut) kan han få ut ännu mer av sin skicklighet och maximera sin impact-level.

Sv: Linköping HC - Timrå IK 2025-09-16
Kerstin_k: De där gillar han nog!!! 🇱🇸🇱🇸🤣 För de har varit rätt mycket negativitet ett tag i boken men alla vet va han kan men han e ju inte annat än en människa ingen Superman som en del vill han ska vara pga hans lön!!!!😎🇱🇸

Sv: Linköping HC - Timrå IK 2025-09-16
JonteD: "Han läser de vet jag!🇱🇸🇱🇸😎"

I så fall;

Hej Jonathan 👋🏻

Vi tycker om dig jättemycket, men ibland går topplocket och det skrivs massa tok. Oftast menar vi det kanske inte, men ibland har vi kanske också lite rätt.

Tack för en magisk uppvisning igår. Vi vill gärna att du gör så varje match.

Mvh
Timrå-forumet

Sv: Linköping HC - Timrå IK 2025-09-16
Smörgåsen : Ja, bara att läsa mindre eller inte alls om det har gått dåligt och vet med sig att man kan påverkas av skriverier.

Sv: Linköping HC - Timrå IK 2025-09-16
Zäta75: Fast det där är ju något helt annat. Klart dom kan ta kritik, men att sitta och läsa i forum är ju som sagt ett självskadebeteende. Varför ska dom sitta och läsa på forum när det gått dåligt för? Tror dom vet att dom gjort en dålig match osv. Är ju vanligt bland spelare idag att ta bort sociala medier för att slippa all skit. Elias Pettersson är ett exempel.

Sv: Linköping HC - Timrå IK 2025-09-16
KulltorpsOlli: ja inte faan tänker jag hålla igen och stryka nån medhårs i fall de inte håller måttet.
Däremot kanske man kan försöka att diskutera lagprestationen mer och inte fokusera lika mkt på enskilda individer. Ibland går det inte att hålla sig dock men kan ju tänka i de banorna i a f


Sv: Linköping HC - Timrå IK 2025-09-16
JanneH: Just därför ska man ju hålla sig borta från sånt..

Sv: Linköping HC - Timrå IK 2025-09-16
0tto: Haha. Tänkte skriva just det innan. Men visste inte om alla här inne lyssnar på Sanny och Svensson och skulle hänga med i parallellen. 🙂

Sv: Linköping HC - Timrå IK 2025-09-16
Montén Python: Skulle gissa att julfirandet sker hos ERC Ingolstadt!

Sv: Linköping HC - Timrå IK 2025-09-16
Herminator: Visst var försäsongströjorna enbart med nummer och inget namn? De är ju signerade men är det namntryck på ryggen?

Sv: Linköping HC - Timrå IK 2025-09-16
Lulessss: Firar Vrana jul i Linköping är frågan?..

Sv: Linköping HC - Timrå IK 2025-09-16
JanneH: jag tycker att dom var okej. Men visst är det en budget variant.

Sv: Linköping HC - Timrå IK 2025-09-16
0tto: sepåfan, så går det när man håller sig borta från miljoner appar 😅

Sv: Linköping HC - Timrå IK 2025-09-16
Tom Topp: fast de var varken snygga eller billiga 😉

Sv: Linköping HC - Timrå IK 2025-09-16
Tom Topp: Bra tips, ska kolla upp!!!

Sv: Linköping HC - Timrå IK 2025-09-16
jk: sedan så finns uppvärmningströjor att köpa i shopen. Dom är i princip rena från reklam, och riktigt bra pris.

Sv: Linköping HC - Timrå IK 2025-09-16
Saltmasen: Samtidigt, om det är som LHC supportarna säger, så är det väll rimligt.

Han ska ha ”suckat”, slängt bak huvudet när passningar inte kommit som han velat, slagit klubban i sargen vid byten, och inte jobbat/ försökt. Kört 20 sekunders byten som någon skrev.

Sv: Linköping HC - Timrå IK 2025-09-16
JonteD: Precis. Vissa vet. Skulle också läsa om jag vore spelare. Är man elitidrottare ska man kunna ta både kritik och beröm.

Sv: Linköping HC - Timrå IK 2025-09-16
Smörgåsen : Jag gör de!!!🇱🇸

Sv: Linköping HC - Timrå IK 2025-09-16
Smörgåsen : Han läser de vet jag!🇱🇸🇱🇸😎

Sv: Linköping HC - Timrå IK 2025-09-16
jk: Den är igång.
Kolla Timrå IK-appen och Auktioner.

Sv: Linköping HC - Timrå IK 2025-09-16
jk: Försäljningen sker via Timrås app. Den körde igång 12/9 och stängs 28/9 kl 18.00!

Sv: Linköping HC - Timrå IK 2025-09-16
Tom Topp: när brukar de publiceras?

Sv: Linköping HC - Timrå IK 2025-09-16
KulltorpsOlli: Ja om det är 100 hyllningsinlägg och en sågning lär det ju vara sågningen man hakar upp sig på. Är det 100 sågningar måste man ju bli helt jävla knäckt

Sv: Linköping HC - Timrå IK 2025-09-16
Smörgåsen : Måste nästa vara självplågeri att som han gå in i forum och läsa om sig själv. Det skulle jag inte rekommendera oavsett sport och person.

Sv: Linköping HC - Timrå IK 2025-09-16
Kaj Ko: Fast helt reklamfria tröjor faller inte mig i smaken, tycker t.ex att Brynäs matchtröja ser ut som en uppvärmningströja. Djurgårdens matchställ för iår är faktiskt riktigt snygg.

Sv: Linköping HC - Timrå IK 2025-09-16
0tto: Nässén känns väldigt underskattad för dom som inte följer Timrå slaviskt. Mycket kompetent back.

Sv: Linköping HC - Timrå IK 2025-09-16
Patrick Polly: Lite förvånande men båda var bra. En som också skall ha lite kred var även Pilö som visade bra aggresivitet (som så många andra i TIK) :-)

Sv: Linköping HC - Timrå IK 2025-09-16
Patrick Polly: Efter två spelade matcher, Nässen +4, Hardegård -3. Den kändes lite otippad.

Sv: Linköping HC - Timrå IK 2025-09-16
Kaj Ko: Ja en reklamfri tröja i shoppen vore väl en kompromiss - eller har de skrivit sådana jävla usla avtal att det inte är möjligt tro?

Sv: Linköping HC - Timrå IK 2025-09-16
Kaj Ko: du får buda på en försäsongströja!

Sv: Apropå nånting...
Jag tycker att det är väldigt fel att SHL väljer att döpa övertiden till Red Bull Overtime. Sponsring är en viktig del av sporten, men det här känns som att det går för långt. När själva spelets avgörande moment får namn efter en energidryck normaliserar man produkten och kopplar den direkt till dramatiken i hockeyn.
Det blir extra problematiskt eftersom hockeyn lockar många unga åskådare. Att då exponera barn och ungdomar för varumärken som säljer koffeinrika energidrycker känns tveksamt ur ett etiskt perspektiv.
Självklart förstår jag att ligan behöver intäkter och att sponsorerna är viktiga, men någonstans måste man dra en gräns. Reklam på sargerna, tröjorna eller i pauserna är en sak men att sälja ut delar av själva spelet tycker jag är fel väg att gå.
Vad tycker ni andra, är jag ensam om att känna så här?

2904039 · »