Jugge: Att inte EN spelare från det i stora delar överlägsna serieledarna är med i landslagstruppen är ju inte rimligt. Speciellt när t ex formsvaga(sämst i ligan senaste veckorna) Timrå har flera med och dessutom gödslar med reserver/backup. Min slutsats är att Brynäs IF/Brynässpelarna måste ha skickat tydliga signaler till Hallam. Första, andra, tredje prio i Gavlerinken är mission SM-guld.
sargad: Följdfrågan blir då ganska självklar: Varför bedriver svenska ishockeyförbundet en verksamhet på "elitnivå" (tar jag för givet?) när det ändå verkar vara helt fritt för våra elitklubbar att tacka nej, lite som man själva tycker det passar dom själva?
Tom Topp: Hittade lite intressanta stats angående Ludvig Levinsson.
”Ludvig Levinsson som var under 45% i Hockeyallsvenskan ifjol leder överraskande interna tekningsligan i stor stil – han är 4:e bäst i SHL (spelare med minst 50 ... | Läs mer
Speciellt när t ex formsvaga(sämst i ligan senaste veckorna) Timrå har flera med och dessutom gödslar med reserver/backup.
Min slutsats är att Brynäs IF/Brynässpelarna måste ha skickat tydliga signaler till Hallam.
Första, andra, tredje prio i Gavlerinken är mission SM-guld.