Tom Topp: Jag tror inte att man ska fastna vid om tränare/sportchef är Brynäsare eller inte. Visst, det går bra nu med de vi har (utom special teams som Molin är ansvarig för). Men vi har rätt många år bakom oss med Brynäsare där det inte gått bra också. Sundlöv, Dackel & Sjödin bara för att nämna några som inte alltid lyckats lika bra.
Det viktigaste är att det är rätt person på rätt plats. Vare sig det handlar om tränare, sportchef eller styrelse. Inte om de är Brynäsare eller inte.
Gavve: precis! Det är både för och nackdelar med det där! Nackdelen med att ta folk utifrån har vi fått erfara den senaste tiden. Tänker på Torines, Kapanen och Jokinen naturligtvis.
När det gäller Westfält så måste jag säga att jag känner mig oerhört trygg när han är på isen. Han kommer nog aldrig bli någon poängmaskin, men han gör inga misstag heller! Vinner puckar,tar bort spelare och bäddar för lagkompisar!
Det viktigaste är att det är rätt person på rätt plats. Vare sig det handlar om tränare, sportchef eller styrelse. Inte om de är Brynäsare eller inte.