1150x200-tiken-1123131_9RDMimFNOEHPEMC.png

Timrå IK

SHL · 596408 inlägg · 6213 ämnen

Inlägg: 2877217

Sv: Apropå nånting...
CLUBEN: "Höjde kraven och träningsmängden rejält"

Av vad jag hört ställer jag mig oerhört tveksam till sanningshalten i det

Svarskommentarer

Sv: Apropå nånting...
steveroper:

Det är ju dock alltid så när en person sviker på det sättet. Det alla tidigare har hyllat med personen ska istället bli skönt att slippa eller spelas ned som obetydligt. Det är en klassisk försvarsmekanism.

Hade han fortsatt hade alla istället hållit med om att han höjt kravställan och träningsmängden, och allt hade varit frid och fröjd med tanke på att spelarna ni värvat in är anpassade just för hans krävande spelsätt och kravställan.

Sv: Apropå nånting...
steveroper: "Åka snabbt och intensivt" behöver ju inte innebära att vi tränade " rätt och effektivt" på isträningarna.

För om vi utvärderar så var det många gånger så det såg ut på isen. Vi spelade med frenesi(mest på hemmais)
Men vi hade otroligt, läs OTROLIGT svårt att ändra matchbilder taktiskt. Framförallt när lag lyckades stänga ner vår fart.

Vi hade rätt dålig underliggande statistisk. Hade svårt att etablera långa anfall i motståndarnas zon.

Hade vi inte haft Juel så hade vi förmodat hamnat kring plats 10-11.

Förutom hur vi kunde dominera på hemmais, likt Lill Kentas dagar. Så såg nästan allt bättre ut spelmässigt under Ante.

Det vi förlorade i Jokinen var att han ändå skapat sig ett namn, där agenter började snacka om Timrå som en intressant plats att sätta sina talanger på.

Förhoppningsvis kan samuelsson ändå förvalta dom nu, så att de unga som valde oss "tack vare Jokinen".
Ändå känner att de inte bara valde Timrå för Jokinens skull. Utan för att vi ändå är en bra plats att vara på. Med våra hemvändare som är vväl omhändertagande etc.