sargad: Entusiasm, det var väl det ENDA Jokeinen hade? Typ i en halv säsong? Vi behöver inga fler kvacksalvare, vi behöver en coach med erfarenhet och ett systematiskt förhållningssätt. Samuelsson passar in i den mallen.
Blake Slåhan: Känns ju också bra att addera två personer som varit med och vunnit guld i Hardegård och Samuelsson. Den erfarenheten är inte fel i en förening som Timrå.
Hardegård guld med Luleå Erixon guld med Växjö Nässén guld med Växjö Pettersson guld med Växjö Heikkinen guld med Skellefteå Lander mästare i Ryssland och Schweiz Pääjärvi VM Guld Samuelsson guld med Färjestad som tränare och spelare Boyce JVM guld Sen en drös med spelare som vann hockeyallsvenskan.
Tror vi återigen blir underskattade. Inget konstigt kanske, men inte fan kommer vi lägga oss ner och dö bara för att Jokinen lämnar. Fucking kör bara.
Blake Slåhan: Visst att det krävs en trupp för det. Men ser man vad Gällstedt och Bulan får ut av sina trupper och spel så är "Sexigt" är inte det första jag tänker på, gällande nån av dom 2..
Skulle faktiskt säga att Luleå ger en lite hopp. De var långt ifrån övertygande i serien, även om de slutade 2:a. De tuggade sig genom serien, utan att se sådär SM guld braiga ut. Kändes långt ifrån oslagbara i serien vill säga.
Allard har varit utdömd i 2 säsonger men fick nån slags raketutveckling i slutspelet som man nästan inte skådat.
Säger absolut inte att jag vill att Timrå skall bli nått nytt tråkigt Växjö. Men jag kan stå ut nån säsong med att vi kanske inte är sådär jättesexiga.
Red Bulls: Naturligtvis ett av de bästa alternativen vi kunde tänka oss, åtminstone såhär på förhand. Klubben behöver lugn och ro, trygghet och erfarenhet och här får vi in det samt en enorm vinnarkultur. Fy fan vad bra!