Smörgåsen : Du kan jämföra Sundin med vilken som helst av våra finska backar men han kommer inte upp i deras nivå. Vi pratar här om en kille som inte platsade i FHC samt satt bänkad (dvs inte ens uttagen i matchtruppen) under hela AIKs slutspel, 18 matcher. Och nej han var inte skadad.
Hur du menar att han skulle matcha någon av de tre finnarna förstår jag inte.
Patrick Polly: i ett lag som har seriens bästa backsida, och en back dom själv ville behålla. Vi hade max två backar ifjol som hade gått in på 6 backar i FHC, ingen av dom är någon av finnarna. Jag ser potentialen i honom. Gott så. Jag är färdig med denna diskussion nu.
Patrick Polly: Vad jag kan se var han utlånad i 2 svängar till AIK under säsongen men 15 februari åter till Frölunda. Dvs han kan inte ha varit bänkad i hela AIKs slutspel då han var i frölunda under tidpunkten.
” Vi pratar här om en kille som inte platsade i FHC samt satt bänkad (dvs inte ens uttagen i matchtruppen) under hela AIKs slutspel, 18 matcher. Och nej han var inte skadad”
Samtidigt så kritiserar stora delar av Frölundas supporterfölje hantering kring honom. ”Ni slarvar bort ett framtidsnamn” är den samlade reaktionen.
Patrick Polly: du pratar hela tiden om dom tre finnarna. Och jag kan hålla med om att både Koivisto och Eronen var godkända, utan att någon av dom glänste. Men jag skulle bra gärna vilja veta vad du såg som var bra hos Näkyvä. Defensivt var han i klass med Rindell, och offensivt? Ja ingenting vad jag såg iallafall!
Timrå Isstadion: Westfelt är ingen dålig center.. absolut inte. Sen kan man alltid tvista om att han är en offensiv center nog för en första . Men det finns säkert andra saker som väger upp..och han kan säkert göra en riktigt fin ... | Läs mer
Hur du menar att han skulle matcha någon av de tre finnarna förstår jag inte.