1150x200-tiken-1123131_9RDMimFNOEHPEMC.png

Timrå IK

SHL · 598032 inlägg · 6213 ämnen

Inlägg: 2885587

Sv: Apropå nånting...
Villervalla: Om vi säger så här, jag tror inte det behöver vara enkom av ondo att halva laget inte kommer ha nån de kan stå och titta på som åker åttor runt motståndarna

Svarskommentarer

Sv: Apropå nånting...
Behöver också få tycka av mig lite:

Målvaktssidan behöver inte ens diskuteras. +++++.

Gällande anfallet är magkänslan naivt god, även om det behövs lite Samarin. Jag tror att nyförvärven underskattas generellt, att Hekkinen, Westfält, Lilja och junisarna sammantaget lite grann kompenserar de gigantiska tappen med Hållander och Kapanen. Att vi helt enkelt blir jämnare i helheten över fyra linor. ++++.

På backfronten är jag vråloptimist och tror vi blir bättre än 24/25, förutsatt att Svensson och Strömberg spelar rimligt mycket såklart. Hardegård är ett uppenbart plus. Jag tror också Pilö äntligen når nivån från hans första säsong i IKO. Men all denna måndagsentuiasm förutsätter mäktig speltid från de ledande backarna. +++ (när jag personligen hade ++ förra säsongen.)

Kamikazetips: 8.