steveroper: Fast vi får komma ihåg Jokinens tanke med bussresorna: Att få mer träningstid.
Rätt viktigt när vi sätter total restid för oss jämfört med typ Örebro och HV i kontexten. Gissar att vi ligger dygnsvis över dem i restid sett över hela säsongen. Det är klart som fan att man får sämre utväxling på utvckling och taktik om man sitter i bussen istället för att träna i praktiken på grejerna.
Det här anser jag är en av Jokinens bästa drag säsongen som var. Sen kostar det absolut, men vill vi konkurrera med merparten av övriga lag med träningen då kanske det får vara så.
Tycker det verkar som en enda lång transportsträcka till efter säsongen 26/27, då halva truppens kontrakt går ut. Konstgjord andning denna och nästa säsong, och ny sportchef som kan sätta en stor del av truppen inför 27/28. Tragglar ... | Läs mer