Karlsson74: Tämligen övertygad om att Nubben och co varit på det klara med att Erixon inte är att räkna med inför kommande säsong. Särskilt efter motgångarna under senaste säsongen. Jag skulle tro att de avvaktar och vill se hur väl spelare som Freij, Sundin presterar och ev utveckling på såna som Forsmark, innan man börjar värva någon ny back. Har man tur och de går framåt så kan man lägga de pengarna på en forward istället.
NickNack: Lyssnar man på Nubben så nämner han Nässén, Didde, Svensson och Hardegård som rutinerade och sedan Freij, Stadin och Kapanen som unga lovande. Frågan är var han placerar Sundin, Forsmark och Pilö? I den där eminenta artikeln som cirkulerade för nån vecka sedan gick han ju igenom alla värvningarna och där framgick att han ser Sundin som en som går in på 6-7 backar medan Freij och Stadin kommer få sina chanser men kan även spela med J20.
Skulle jag försöka ge mig på att sätta ihop 4 backpar skulle det bli nåt sånt här: Nässén-Hardegård Svensson-Forsmark Didde-Sundin Pilö-Freij/Stadin/Kapanen
Så, då har jag äntligen fått tummen ur och beställt lite matchtröjor. Som guldmedlem beställde jag den signerade av årets och passade på att beställa en signerad av fjolårets (barn). Kan rekommendera framförallt fjolårets då de säljs ... | Läs mer
Jag skulle tro att de avvaktar och vill se hur väl spelare som Freij, Sundin presterar och ev utveckling på såna som Forsmark, innan man börjar värva någon ny back. Har man tur och de går framåt så kan man lägga de pengarna på en forward istället.