Stridhsyxa: Osanningen är att du påstår att det sjungs om döda målvakter, har aldrig förekommit hos oss. Vad som förekommit däremot var att två personer hetsade mot HVs bortafans i fjol och två personer visade upp sina mobiler med bilder på Liv i. Ett rejält övertramp och noll känsla för vad som är ok, vilket såklart renderade i långa avstängningar för båda två.
Berge: Du målar upp en bild som jag absolut inte delar, bortafans respekteras och bemöts väl när dom besöker oss. Sannolikheten att man upplever något otrevligt är minimal så länge man själv inte beter sig som ett arsle. Ståplats till ståplats tänker jag däremot inte stå till svars för, ser alltför ofta båda stå och hets mot varandra. Speciellt vid helgmatcher då dessa personer fått i sig en och annan öl innanför västen, och ja det är oftast lika illa från båda håll. Är väl det sämsta med arenan att man byggde dessa sektioner så pass nära varandra, gud vad man längtar till en förändring där. Tror man skulle vinna mycket på det.
robban85: ” Ståplats till ståplats tänker jag däremot inte stå till svars för, ser alltför ofta båda stå och hets mot varandra. Speciellt vid helgmatcher då dessa personer fått i sig en och annan öl innanför västen, och ja det är oftast lika illa från båda håll.”
Du verkar mer eller mindre normalisera en ”hets mellan ståplatser” där man skriker om döda motståndarsupportar. Om det är din upplevelse att detta är normaliserat i Linköping, så säger det allt och lite till om LHC-supportrar.
Vi är alltså inne i augusti och vår trötta, jävla officiella hemsida fortsätter sin törnrosasömn. Ff inte ett av nyförvärven under 25/26 års trupp. Sjukt pinsamt
Vad som förekommit däremot var att två personer hetsade mot HVs bortafans i fjol och två personer visade upp sina mobiler med bilder på Liv i. Ett rejält övertramp och noll känsla för vad som är ok, vilket såklart renderade i långa avstängningar för båda två.
Berge: Du målar upp en bild som jag absolut inte delar, bortafans respekteras och bemöts väl när dom besöker oss. Sannolikheten att man upplever något otrevligt är minimal så länge man själv inte beter sig som ett arsle.
Ståplats till ståplats tänker jag däremot inte stå till svars för, ser alltför ofta båda stå och hets mot varandra. Speciellt vid helgmatcher då dessa personer fått i sig en och annan öl innanför västen, och ja det är oftast lika illa från båda håll.
Är väl det sämsta med arenan att man byggde dessa sektioner så pass nära varandra, gud vad man längtar till en förändring där. Tror man skulle vinna mycket på det.