Smörgåsen : Det är väl mest ens falska förhoppningar om att Eronens, Näkyväs och Koivistos uttåg skulle öppna upp för en lite mer namn starkt backsida.
Då med tanke på att både Koivisto och Näkyvä hade 1+1 kontrakt och eventuellt ekonomiskt var inräknade i kommande trupps bygge. Förmodat via sponsorer men då tänker jag att de pengarna skulle kunnats avvarats till kommande bygge ändå.
Med tanke på att det inte värvats så namnstarkt och dyrt på forwardssidan heller. Så tänkte man väl att det skulle kunnat finnas lite mer kulor till backsidan. Men till syvende och sist så handlar det väl om att våra hemvändares kontrakt ökar för varje säsong, som det snackats om.
Det blir väl vår enda utväg framöver. Att de är beredda att gå ner i lön när det skall förnyas kontrakt framöver. För att kunna öka kvaliten över hela lagbygget. Skellefteå har ju varit duktiga på just det som man förstått. Att få hem spelare till vettiga löner. Där de förmodat kunnat tjäna mer pengar på annat håll. Även om det säkert finns dolda bonusar etc, som inte syns i vanliga lönen så att säga.
RunarUp: Bara vi får in reklampengar så skiter jag i tröjans utseende just nu helt enkelt. Nu måste föreningen börja jobba upp ett eget stabilt kapital. Om det går ut över tröjan, so be it! Anser jag. Med respekt för att alla tycker olika.
Då med tanke på att både Koivisto och Näkyvä hade 1+1 kontrakt och eventuellt ekonomiskt var inräknade i kommande trupps bygge. Förmodat via sponsorer men då tänker jag att de pengarna skulle kunnats avvarats till kommande bygge ändå.
Med tanke på att det inte värvats så namnstarkt och dyrt på forwardssidan heller. Så tänkte man väl att det skulle kunnat finnas lite mer kulor till backsidan.
Men till syvende och sist så handlar det väl om att våra hemvändares kontrakt ökar för varje säsong, som det snackats om.
Det blir väl vår enda utväg framöver. Att de är beredda att gå ner i lön när det skall förnyas kontrakt framöver. För att kunna öka kvaliten över hela lagbygget.
Skellefteå har ju varit duktiga på just det som man förstått. Att få hem spelare till vettiga löner. Där de förmodat kunnat tjäna mer pengar på annat håll. Även om det säkert finns dolda bonusar etc, som inte syns i vanliga lönen så att säga.