1150x200-tiken-1123131_9RDMimFNOEHPEMC.png

Timrå IK

SHL · 599246 inlägg · 6212 ämnen

Inlägg: 2893000

Sv: Apropå nånting...
Montén Python: Ja alltså man kan ju inte sitta och hoppas på att ens spelare ska vara för dåliga för att bli överplockade till NHL. Jag väljer nog hellre en spelare som gör en säsong så bra att NHL nyper honom till nästa säsong än att sitta på en som gör tre mediokra säsonger. Visst det blir en jävla utmaning för sportchefen att fylla på med nya sådana talanger och man behöver några kött å potatis spelare att bygga stomme på men det borde ju ligga i allas intresse att en spelare gör en så bra säsong som möjligt

Svarskommentarer

Sv: Apropå nånting...
Jag gör ett fläckvis inlägg eftersom jag förvånas lika mycket över:

a) De som tror vi ska hamna i botten.

b) De som tror på motsvarande förra året, dvs topp 6.

Det sistnämnda känns mycket tufft, i princip omöjligt, detta lika mycket utifrån egna tapp som att några andra klubbar gjort stark silly. Men det är framförallt a) som gör mig häpen, utifrån bl a:

* Vi har fortfarande en grymt stark mv-uppsättning. Kanske ligans bästa.

* Vi har fortfarande 4 forwards (Dahlén, Wedin, Pettersson, Heikkänen) som var topp 50 i poängligan 24/25. Vi har dessutom Lilja som gjorde 10 poäng i slutspelet.

*Vi har en backuppsättning som är extremt skadekänslig, men Hardegård, Forsmark, Nässén och Svensson skulle vara topp 6 i de flesta konkurrenter.

*Vi har tre potentiella JVM-spelare. Någon av dessa bör kunna blomma ut. (Samma gäller minst en ung back).

* Namn som Strömberg, Lander, Hartmann, och för den delen Westfält/Pilö/Levinsson, är inte kattpiss som "komplement".

* Samuelsson är för mig ett månne osexigt men mycket stabilt ankare.

Hockey är en oförutsägbar sport, men att vi blir botten två kommer inte att hända.