1150x200-tiken-1123131_9RDMimFNOEHPEMC.png

Timrå IK

SHL · 600335 inlägg · 6212 ämnen

Inlägg: 2896691

Sv: Apropå nånting...
Stridhsyxa: Nu pratar jag inte i termer om "om" och "men" utan ser strikt till hur truppen de facto ser ut på förhand. Det är inget facit, inget jag spikar. Men det är väl inte märkligare att skriva så än de som tvärsäkert slår fast att vi blir topp 6? Och de inläggen hyllar du. Jag ser två lag vi bör kunna ha bakom oss och det är Leksand och DIF. I övrigt tycker jag inte vi ser bättre ut än nåt annat lag. Men absolut, det ska spelas om det först

Svarskommentarer

Sv: Apropå nånting...
steveroper: Ser verkligen inte Leksand som någon självklar botten. Kan lika gärna få ihop en grupp för första gången på flera år och vips är man topp 8. Det jag försöker få fram. Allt hänger på så små detaljer. Att då ens gå in med inställningen botten blir bara så…Timrå.

Men vi får snart se. Aldrig i helvete att vi kommer kriga för att undvika kval dock.

Ja det var inte alls med glimten i ögat jag hyllade topp 4 (topp 6 om vi ska vara korrekta)

Men jag kan inte se det som något omöjligt som vissa vill få det till.

Just nu är jag bara motvalls för jag orkar inte med folk som drar slutsatser på försäsong. Hallin skulle plötsligt blrja göra 25+ mål. Rattie skulle få sparlen efter 3 matcher. Eronen var det bästa i PP sen Lehtonen. Reinhart var konung osv. Hur kan man aldrig lära sig?