Rallarn:Själv föredrar jag och säkert också våra spelare spel i en internationell turnering mot topplag i andra europeiska hockeyligor. Man kommer i matchmode direkt, får möta lite annorlunda spelsätt och där matcherna framförallt gäller nånting. Tar det upplägget alla dar i veckan, istf att göra fiasko i nån inhemsk brödcup där motståndet består av div1-lag. Aja, smaken är som bekant som baken och lycka till ikväll mot Modo. Låna in ett par spelare från IFSH så kanske ni lyckas klå ångermanlänningarna i HA..
Huge: Ja som uppladdning inför seriestarten är det upplägget förmodligen ljusår bättre än en avdankad SCA-cup. Under seriens gång är jag inte lika övertygad att turneringen gynnar de deltagande lagen i deras strävan att nå så långt som möjligt i sina respektive ligor. Men framförallt är jag kritisk som hockeysupporter då turneringen väcker exakt noll (0) intresse för samtliga vars lag inte deltar
Nisse1: Det är väl för fan inget konstigt med att han skrattar till, han lär nog ha tänkt att fan så kass jag är och istället för brinna av fullständigt så döljer han det i form av ett flin.
Nä fan, jag tycker Emil ska ringa dig och ... | Läs mer
Man kommer i matchmode direkt, får möta lite annorlunda spelsätt och där matcherna framförallt gäller nånting.
Tar det upplägget alla dar i veckan, istf att göra fiasko i nån inhemsk brödcup där motståndet består av div1-lag.
Aja, smaken är som bekant som baken och lycka till ikväll mot Modo.
Låna in ett par spelare från IFSH så kanske ni lyckas klå ångermanlänningarna i HA..