Cobbel: ölförsäljning ska nog inte underskattas. En lördagsmatch för törstiga borde kunna innebära 4-5 bärs iallafall, jag vet inte vad snittpriset är men lägg det uppepå kostnaden för en burgare och intäkterna börjar dra iväg lite? Kanske man käkar i restaurangen innan match, helt plötsligt har man lagt 800 spänn exklusive matchbiljetter. Vem kan dricka bärs på match? Dom som åkt kommunalt eller dom som promenerar till hallen. Företagsjippon på en torsdagsmatch, 4 bärs per skalle och käk innan pucken ens släppts, inga problem.
Blake Slåhan: "Dom som åkt kommunalt eller dom som promenerar till hallen."
Man kan faktiskt vara flera i bilen, sonen brukar köra. En öl före match och en snabb jävel i pauserna. Stressigt som fan med de i pauserna. Nä man skulle kunna ta med sig ut till hallen. Alternativt ha en balkong där man kan hänga och ta en öl och kolla matchen. Varför ska enbart de som sitter i logerna och uppe på nuvarande balkong ha den fördelen?
Blake Slåhan: Bor i Umeå, går på en del event (matchvärds-hockey med loge) då man fått inbjudningar med företag osv.. Oftast är dessa vardagsmatcher. Jag kan prata för alla matcher jag varit på här alla fall och låt säga att 80% av alla i logen då dricker och äter alkohol. Dom köper ju också alkohol själva då det oftast bara ingår typ 1 öl eller 1 glas vin till maten. Men min bild av det är enkel, alla i Umeå med omnejd kan 1: Gå, cykla eller åka elspark (ryde) till arenan. 2: Lokalbuss eller alternativt Taxi. Därför är det enklare att bara gå med på en match en Onsdag och ta 3 öl här. Det Känns (alla fall enligt mig) mycket svårare i Timrå/Sundsvall om man vill se Timrå spela att "bara ta sig några öl" en vardag och sen ta sig hem snabbt.
Så hur är det i jämförelse med Timrå dessa dagar? Vad kostar taxi till arenan och hur lång tid tar det? Hur lång tid tar bussen och hur ofta går den från arenan in till stan? Hur är försäljningen på en vardagsmatch i Timrå? Inte bara loger men även företags event där dom har platser i arenan.. Jag upplever att problemet är att man "måste ta bilen" till arenan i Timrå och då försvinner mycket folk där. Men det är bara min egna upplevelse.
Pucken: Nej vi ska inte byta namn till Sundsvall IK men vakna upp och se verkligheten. Vår ”satsning” att etablera oss på övre halvan i SHL har redan strandat. Idén att locka till sig unga talanger är fin men i förlängningen så kommer ... | Läs mer