Efter matchen igår så känns inte riktigt som problemen är Dahlen hit, Pettersson dit. Vi blir alldeles för djupa i försvaret och det blir tydligt när vi ska spela oss ut ur egen zon. Kolla hur snabbt Leksand hinner ställa om och ta yta, medans det känns som vi slår tre pass och inte ens tar oss till egen blå. Där behöver något åtgärdas omgående, vi måste våga stå upp mer för även om vi bjuder på två igår, så hade ju Leksand en del bra chanser utöver det som behöver sållas bort.
Det var det här med kravställan. Förlora sista 7 matcherna och sumpa en närmast bergsäker play in-plats men ändå är det inget fiasko enligt Nubben. Det är fan inte en inställning som är ok på elitnivå. Där har vi själva essensen till att vi är den lilla bonnaklubben vi är
Ni har båda rätt!
LIF tog sitt jobb på allvar mot både Pettersson och Dahlén.
När man är en stjärna kan man tycka att man ska ta sig runt problemet men Dahlén o Pettersson har aldrig varit den typen av stjärnor på SHL nivå.
Dom har båda, framför allt Dalle varit värd sin vikt i guld och dom kommer båda, framför allt Dalle göras sin skörd av viktiga poäng i år!