Andersson: Jag tror att experterna som vanligt underskattar Lakers slagkraft. Växjö är exakt som Linköping, fast tvärtom. Aldrig att Evertsson skulle låta killar som Kovacs och Vranja sätta sin fot i Vidas hemma-omklädningsrum. Han är bäst i klassen på att hitta relativt anonyma spelare i AHL och finska ligan som funkar kanon i SHL.
Och seriestarten pekar på ett offensivare Växjö i år, tolv mål på två matcher talar för det. Vi får se upp att inte dra på oss onödiga utvisningar, Lakers har varit dödligt giftiga i pp.
Som Växjö-bo är detta den jobbigaste matchen. Vinn för fan!
Vi märkte jättetydligt igår att Westfält försvann mer eller mindre i sin centerposition. Vi kommer få ut mer av honom på kanten. Vad hade Levinsson igår? En kontrollerad ingång och två passningar på blad? Tappade puck hela tiden. ... | Läs mer