Högintressant kraftmätning detta. Ifjol drog Mitell ner småbyxorna på Jokinen i första mötet, sen var vi helt chanslösa även resterande tre möten. Vi får väl se, men att vi skulle gå in med samma helt ocyniska uppsyn i detta i år känns helt osannolikt faktiskt. Känslan är att vi har en tränare nu som verkligen kan vrida och vända på 60 minuter på ett helt annat sätt.
Men att konsekvent släppa in förstamålet i matcherna tycker jag vi kan skita i från och med nu. Allt blir så inåt helvete mycket jobbigare.
Ursäkta om jag är lite crazy och skriver i matchtråden.
Snortufft och väldigt intressant på förhud. Som Knylan konstaterar: ifjol stod vi med Thinking CAP! på, men hamnade direkt i en parterr som vi aldrig tog oss ur. Hjälplös påsättning i 60 minuter.
TS k a n ha något annat på gång. Tredjeperren mot Plastsjö bränner fortfarande mysigt på näthinnan. Kan vi fortsätta med den kollektiva, fokuserade försvarsinsatsen finns klar potential att störa på ett annat sätt. Men, svårt blir det. Poäng känns som bonus, men en insats som vibbar framtidstro möjlig.
När det gäller Westfält så måste jag säga att jag känner mig oerhört trygg när han är på isen. Han kommer nog aldrig bli någon poängmaskin, men han gör inga misstag heller! Vinner puckar,tar bort spelare och bäddar för lagkompisar!
Men att konsekvent släppa in förstamålet i matcherna tycker jag vi kan skita i från och med nu. Allt blir så inåt helvete mycket jobbigare.