När jag åkte hem ikväll var jag inte lessen, snarare trött! Trött på att se samma skithockey som förra hemmamatchen, sarg ut rakt på en motståndare... mål efter sexton sekunder, det kan jag köpa, men Linköpings andra, hallå...släppa till femton sekunder efter ett lyckat boxplay, amatörer! I tredje perioden uppstånden, fläckvis! Markus Mattiasson, hjälte! Det finns där, tänk om det kunde finnas i 60 minuter. Det gjorde det förr!
Jag följer gärna TIK i ettan som förr om åren, fast lite tristare blir det väl! Jag har just nu inget hopp om fortsättning i Elitserien, och för första gången tänker jag tankar om tränarens roll: "Vi spelade bra i tre minuter i tredje..." eller?
Rip Kirby: Om du har ännu mer tid över på semestern, varför inte se en hel match med Lill-Strimma... Detta är den klassiska VM-matchen mot ryssarna från 1970 med Arne Carlsson-målet.
Trött på att se samma skithockey som förra hemmamatchen, sarg
ut rakt på en motståndare... mål efter sexton sekunder, det kan
jag köpa, men Linköpings andra, hallå...släppa till femton sekunder
efter ett lyckat boxplay, amatörer!
I tredje perioden uppstånden, fläckvis! Markus Mattiasson, hjälte!
Det finns där, tänk om det kunde finnas i 60 minuter. Det gjorde
det förr!
Jag följer gärna TIK i ettan som förr om åren, fast lite tristare blir
det väl! Jag har just nu inget hopp om fortsättning i Elitserien, och
för första gången tänker jag tankar om tränarens roll:
"Vi spelade bra i tre minuter i tredje..." eller?