1150x200-tiken-1123131_9RDMimFNOEHPEMC.png

Timrå IK

SHL · 607451 inlägg · 6215 ämnen

Inlägg: 3003041

Sv: Timrå IK - Växjö Lakers 2026-03-14
Om man ser till kvallagen ser jag Riley Woods i HV och Lukas Vejdemo LIF som de två mest intressanta förvärven.

En annan reflektion är att Rindell i år visat vad Timrå såg i honom när han värvades.

Svarskommentarer

Sv: Timrå IK - Växjö Lakers 2026-03-14
Jag kommer att gå in i sommaren med stor optimism. Det var längesedan vi hade en riktig silly season senaste åren då laget varit så gott som klart redan under vintern eller våren. Senaste gången var när vi gick upp. Roligast var ju dock säsongen därpå när Wedin, Pettersson och Lander kom hem efter playout-segern mot Djurgården.

Precis som det snackas om härinne bör det tas in minst 2 väldigt bra forwards och en väldigt stabil back som KAN spela i alla former.
Aftonbladet höftar med olika drömnamn, som denna säsong inte alls är omöjliga. Expressen känns pålitliga med är ändå halvtråkiga då vi redan vet allt dom skriver.

Puustinen som aftonbladet skriver har jag varit inne på som nyförvärv i 3-4 säsonger. Han är en Heikkinen fast dubbelt så bra i alla delar och är hyffsat stark trots sin storlek.

Pärssinen, ja han vill vi ta in. Tänker främst då om Pettersson också drar. Nubben får locka med att ta in honom med en plan på återtåg till NHL.

Jag står nu fast i att Hållander inte alls är omöjlig att få in i sommar. Efter proppen fick han spela i AHL och blev efter 3 matcher där uppskickad till NHL igen när OS var färdigspelat. Sedan dess har han väl varit en "healthy-scratch" och utanför laget.
Nu vet jag att jag trampar på en massa ömma tår här som jag råkade göra tidigare i vintras när jag tog upp det här. Men Hållander är ersättlig i NHL även om supportrar och ledare inom Penguins organisation lovordar och hyllar honom. Ena dagen är han gud för att dagen efter sättas upp på en Unconditional med syfte att bryta kontraktet. NHL är bara business, inte föreningskultur.
Bara jämföra med Jusso Pärssinen där. Karln fick gör debut i Nashville och var sinnessjukt bra där. Lovordades som fan av allt och alla, sen åkte han på en skada hade extremt svårt att komma upp i samma stim igen. Därefter trejdad till Colorado för att sen trejdas till Rangers. Mestadels AHL-spel där. Det är business.