1150x200-tiken-1123131_9RDMimFNOEHPEMC.png

Timrå IK

SHL · 607494 inlägg · 6215 ämnen

Inlägg: 3003091

Sv: Timrå IK - Växjö Lakers 2026-03-14
SKRIDSKOSKENAN:
"hög kravställan bör ju såklart gälla även här. Dock inte ohälsosam"

Vad är ohälsosam kravställan? Antingen har du en eller så har du inte. ..vissa klarar av den andra inte ..gäller oavsett yrke du väljer.
Bröstar man upp sig och kräver man att ha en lön mellan 3 ochb10 gånger en vanlig knegarlön så kommer även höga krav som ett brev på posten. Det tror jag alla spelare i världen är medveten om.
Om det är Osunt eller inte..ja det är nog ytterst individuellt.

Svarskommentarer

Sv: Timrå IK - Växjö Lakers 2026-03-14
Karlsson74: ” Vad är ohälsosam kravställan? Antingen har du en eller så har du inte”

så svart/vitt är de absolut inte tycker ja. en ohälsosam kravställan är tex att du inte ger en spelare stöd utan låter hotet om att den är utbytbar vara enda driv kraften. att du inte laborerar med alternativa träningsmetoder eller ger mentalt stöd, utan endast hänvisar vad den tjänar o vad som förväntas.

sen de här med lön du drar upp hela tiden. ja, de tjänar mycket o där ligger fog för kravställan. men även här går de att nyansera. deras karriär är kort. de riskerar varje dag att bli skadade för livet. de är en rätt stor uppoffring sätt till familj o medialt. shl spelarna är thailändska bärplockare lönemässigt om man jämför med nhl. är de ett skäl att sänka kravställan då?

nhls press o krav har förstört många unga killars mentala hälsa. ja är för en rimlig o hög kravställan men den ska vara human.