Bragd-Birger: Jag har varit inne på det tidigare här men säger det igen. Det finns inget lag i SHL som jag tror sitter med hela sign off-bonusarna i ett kassaskåp. Man budgeterar varje år efter samtal med agenter mm vilka spelare som man kan tänka sig kommer att lösa ut sin bonus och anpassar sig efter det. Ni måste också få ur era hjärnor att alla bonusar alltid ska betalas ut på ett bräde, alltid. Så är det inte. Alla bonusar löser inte ut samtidigt. Leksand har också t ex kommit överens med spelare om avbetalningsplaner och håller på att förhandla med flera nu. Det finns ofta en lösning som både klubb och spelare kan gå med på. Chilla.
Rico01: nej, jag tror inte heller att något lag "sitter med hela sign-off bonusarna i ett kassaskåp". Det känns lite omodernt i vår digitala tidsålder. Men nog finns det klubbar med tillräckligt eget kapital för att lösa ut sina uppskjutna kostnader gällande detta på ett bräde om så skulle behövas?
Jag lovar att chilla när jag blivit lugnad angående Timrås ekonomi. Att du tar upp Leksand och deras avbetalningsplaner kanske inte är det bästa chill-pillret dock. Där är situationen ungefär så akut som den kan vara, och vi har redan sett finansbokslutet för förra året (minus sisådär 18 millar) och vad säsongens åtstramade spelarbudget ledde till. Nu HA och minus 50 millar. To be continued.
Timrå har inte bästa track-recordet när det gäller "sunda finanser". Jag förbehåller mig rätten att vara en smula orolig fram tills dess att mitt förtroende är återupprättat. Jag tror tyvärr att det krävs något mer än ett inlägg från dig för det.
Rico01: ” Alla bonusar löser inte ut samtidigt. Leksand har också t ex kommit överens med spelare om avbetalningsplaner och håller på att förhandla med flera nu. Det finns ofta en lösning som både klubb och spelare kan gå med på. Chilla.”
Leksand har fortfarande fuckat up. När man måste sänka kommande budgetar för gamla avgifter så sitter man i skiten. Det är inte bara ett lite bonus problem dom har. Pengar finns ej.
Du har tidigare försökt få Timrås och Leksand situation att låta snarlika. Med att tona ner allvaret för Leksand och kallat det överdrivet. Det är allvarligt i Leksand och dom sitter i skiten på riktigt, oavsett om dom lyckas med sina avbetalningar likt en privatperson som lever på klarna kredit för pizza.