1150x200-tiken-1123131_tz4N8mRqd8Wf0t8.png

Timrå IK

SHL · 615564 inlägg · 6214 ämnen

Inlägg: 3040855

Sv: Apropå nånting...
Maktankan: Nu gjorde ju dock båda dom spelarna sina poängbästa säsonger ifjol samtidigt som många andra i laget föll tillbaka poängmässigt.
Hade dom varit kvar en säsong till är det långtifrån säkert att dom producerat 100 poäng ytterligare en gång.
Hade dom producerat lite mer som tidigare säsonger hade nog inte experternas dom varit lika hård över tappet. Emil var väl till o med lite ifrågasatt emellanåt.

Svarskommentarer

Sv: Apropå nånting...
BlackBay: Det är korrekt, men jag tyckte "jk" och övriga flödet skulle slippa det tillägget. Med fokus så mycket på tappade 100 poäng valde jag att förenkla. :-) Det kan också nämnas att Lakers-duon knappast hade den huvudroll där som de lär få hos oss. Men jag tycker det är gott nog om de upprepar 20-25-30 poäng. I fallet Kivenmäki går jag bara på den gamla sanningen (totalt ovetenskaplig) att spelare från SM-liiga brukar halvera sin poäng. Får Otto en huvudroll i PP kan det ju bli helt annat läge.

Sv: Silly Season 2026-27
Frolik: Ett förbannat bra inlägg!!! Xakt vad jag tror kommer att hända!! Tommy va nog bra men jag tror faktiskt att Gath har ett helt annat upplägg o andra krav på varje spelare o han är en vinnarskalle så jag hoppas att alla spelare ... | Läs mer