1150x200-tiken-1123131_9RDMimFNOEHPEMC.png

Timrå IK

SHL · 602145 inlägg · 6213 ämnen

Inlägg: 36451

Sv: Edlunds åsikter
Lobben: Nä, allt är inte svart och vitt. Även om denna säsong i mångt och mycket varit ett mörker.
Däremot förstår jag inte riktigt det irriterande med att man 'ändrar åsikt utifrån hur det går med laget'. Är det inte det som kallas verklighetsuppdatering? Att man stämmer av de förväntningar som fanns kontra prestationerna?

Timrå gick inför säsongen ut med att han hade som målsättning att spela slutspel. Nu ser det i dagsläget ut som att det kan bli kvalserien i stället. Det är ett misslyckande, om man väljer att jämföra prestationen med det uppsatta målet.
Varför det blev som det blev är dock en av stötestenarna.

Jag personligen tror att målvaktsbiten är en del av förklaringen. Hade Timrå och Södertälje bytt förstemålvakter inför säsongen hade platserna i tabellen också varit ombytta. Det kan jag ta gift på. En säker målvakt kan klara ut stunder av press, vilket ger utespelarna en större möjlighet att 'rida ut stormen' och komma tillbaks in i matchen. En sådan målvakt har Timrå, med undantag för enstaka matcher, saknat i år.
Däremot har man fört spelet mot lag med säkrare målvakter och då varit på den andra sidan, dvs åkt på 'opsykologiska mål'. Vilket ju är just den typ av mål man kan få med en bra målvakt: tillbakapress, enstaka kontringar = mål.

Så visst, vi tar det lugnt innan vi hyllar Kapanen som en frälsare och världsmålvakt. Jag anar dock att Kapanen är en i grunden bättre målvakt än Derouville. Men det är bara vad jag tror.