Den enda substansen jag kan finna i Z:a syndromets negativa effekt på Timrå är väl just matchningen. Speltiden för Krykov är garanterat betydligt mindre på dessa första fem matcher jämfört med fjolårets. Sannolikt också Hagos. Måhända fösvårar det processen att 'pressa' kroppen i form. De senaste två säsongerna har det ju liksom icke varit något snack, med endast tre centrar i truppen tvingades man till speltid/ansvar oavsett vad man tyckte om det.
Villervalla: Inte helt oväntat namn. Det slog mig när jag såg inspelningen från medlemsmötet att en för mig okänd styrelseledamot stod för en stor del av presentationen. Nu fårstår jag varför... :-)
Måhända fösvårar det processen att 'pressa' kroppen i form. De senaste två säsongerna har det ju liksom icke varit något snack, med endast tre centrar i truppen tvingades man till speltid/ansvar oavsett vad man tyckte om det.