Självklart är det mycket tråkigt att Kapanen nu lämnar klubben. Han har betytt så enormt mycket. Samtidigt förstår jag honom att han vill avsluta sin karriär i sin moderklubb med sin bror Sami. Men den främsta orsaken som jag ser det är helt enkelt att Timrå inte vågar chansa med honom som förstemålvakt nästa säsong. För mig är det solklart. Dessutom är jag inte helt säker på om Kapanen kommer bli Kalpa´s förstaval i målet kommande säsong. Han är för skadebenägen.
Oksa och Asplund låter i mina öron som ett intressant målvaktspar att satsa på, även om jag hellre sett en på förhand mer meriterad och namnkunnig målvakt än Oksa. Asplund har en mycket bra säsong bakom sig i Nyköping.
Herminator: Tappet av Hållander (främst) och Oliver är naturligtvis kännbart. Men även om Dahlén inte var dålig förra säsongen så har han ju klivit fram ganska markant nu i deras frånvaro. Han är vår matchbildsförändrare den här ... | Läs mer
Men den främsta orsaken som jag ser det är helt enkelt att Timrå inte vågar chansa med honom som förstemålvakt nästa säsong. För mig är det solklart.
Dessutom är jag inte helt säker på om Kapanen kommer bli Kalpa´s förstaval i målet kommande säsong. Han är för skadebenägen.
Oksa och Asplund låter i mina öron som ett intressant målvaktspar att satsa på, även om jag hellre sett en på förhand mer meriterad och namnkunnig målvakt än Oksa. Asplund har en mycket bra säsong bakom sig i Nyköping.
Tack för allt, Kimmo! Du är en timrålegend.