1150x200-tiken-1123131_9RDMimFNOEHPEMC.png

Timrå IK

SHL · 598439 inlägg · 6213 ämnen

Inlägg: 60197

Sv: Challe tror på Timrå i kvalet
Kongoti the man from the jungle:
Hur kan man känna förakt? Challe är ju som gjord för att bli hånad och det vet han också om och stack därför ut
hakan för att häckla oss alla som är TIK:are, och han visste att det skulle bli ett ramaskri utan dess like när det gäller just TIK:are, och han tog chansen direkt när den gavs att häckla oss i tv rutan.

Oturligt nog gick hans chansning hem och då får man också räkna med att bli häcklad tillbaka utan att känna förakt
mot just den personen eller personerna som häcklas.

Lek med tanken att nu Challe skulle ha haft helt fel i det spel som "han" nu startade, då hade det låtit annorlunda på denna
gb vill jag lova och Challe hade med all rätt fått ta emot spott och spe likt som en del andra får göra nu.

Vi var alldeles för överoptimistiska och hade en alltför hög tro om detta lag. Vi skulle självklart ha spelat med i Challes spel och
tackat och tagit emot för hans häckleri emot Timrå IK och redan den 18/9 koncentrerat oss på kvalserien så hade detta
aldrig inträffat.

Nu får Challe själv sitta där och mysa när ödets ironi åter har slagit till och vad han tänker och tycker lär vi snart åter få höra i tv rutan.

Känna förakt låter lite väl drastiskt i mina öron, men jag hade inte gråtit om Challe hade fått dragit på sig dumstruten igen för han passade alldeles utmärkt i den.

Och visst gick vi många över ån, men som ett gammalt kinesiskt ordspråk lyder; " Om du tänker för länge på nästa steg,
kommer du att få tillbringa livet på ett ben" Kan ju bli lite svårt att vandra över åar dårå..!