1150x200-tiken-1123131_9RDMimFNOEHPEMC.png

Timrå IK

SHL · 601413 inlägg · 6212 ämnen

Inlägg: 710773

Sv: Silly Season inför säsongen 2006-2007
Sitter och läser SvenskaFans Silly Season som Tobias Jonsson skrivit angående TIK. Han verkar inte vara särskillt uppdaterad/påläst trots att artikeln skrevs idag... Se här;

Jani Hurme är numera avskriven iom att Backlund värvades och skrev på för två säsonger.

Aki-Pettri Berg känns som ett ruggit långskott med tanke på att Nubben sagt sig värvat färdigt på backsidan och dessutom så vill Berg hem till Finland igen. Skulle det ändå bli aktuellt med ytterligare en back så lär det bli en ungtupp (där har det ryktas så smått om Johan Fransson, LHF).

Sebastian Lauritzén (Bofors IK) kommer inte att spela i rödvitt i vinter. Han mår bäst av att spela allsvenskt i ett år till och förhoppningsvis utvecklas han i rätt riktning, allt enligt Nubben själv.

Eric Moe (nyss hemkommen från J18-VM) är dock en kille som tros vara mogen för elitspel och där är det klart med någon form av lärlingskontrakt.

Magnus Nilsson är också en som vi kommer att få se i Timrå i vinter, då han förlängde sitt kontrakt så sent som den 31 mars med 1 år.

Vad gäller övriga så kan det noteras att Nielsen (och även Regin) inte alls är på väg bort (NHL) och att varken Hedström eller Nordgren verkar vara aktuella, men däremot så sägs det nu (enligt SÄKRA källor) att Jantunen ev. blir kvar...

Varför skriver jag då detta? Jo för det första så har jag tråkigt (GAIS - MFF på tv...) och för det andra så skulle jag vilja se en hyfsat uppdaterad Silly Season vid varje veckoslut här på HS, kanske Laken känner sig manad? Själv har jag icke tid och engagemang mer än till att klaga och kritisera.


Se länk nedan angående Jonssons funderingar;