1150x200-tiken-1123131_9RDMimFNOEHPEMC.png

Timrå IK

SHL · 601920 inlägg · 6212 ämnen

Inlägg: 757118

Sv: GO TIMRÅ GO
Janken: Du kan inte förvänta dig att en grabb av Oscars Sundhs kaliber skall vara sååå kall och utstuderat beräknande och bara åka därifrån med en stygg kommentar i retur eller ett tandskyddsflin efter en vargavinter i Kanada.

Kulturkrocken är ett faktum. Vänta tills det gått en 20-25 matcher och Oscar fått neutralisera sig tillbaka till svensk hockey igen.

Nu är det för mycket blodsmak i munnen på karln. I Kanada slår man ihjäl varandra. I Sveriges kramas vi bara och får förlängt matchstraff.

Manlighet har STATUS i Kanada. I Sverige kör vi jämställdhet och då blir ju allting så himla fel. I Sverige skall man vara metrosexuell för att vara riktigt het och våga vaxa benen, raka sig under armarna och gå omkring i sandaletter och sarong. Dricka vin och förstå alla kvinnornas helvetiska kval inför det motsatt könet.

Fråga David Beckham. Han vet hur den moderna mannen skall vara. Tacka Vicktoria "Posh Spice" Adams...fö´låt Beckham....för det!!!

Han skulle kunna starta en skola för trendsättare.

Så när Oscar kommit underfund om att det är allvar i Kanada och bara lek i Sverige så kommer de mentala spärrarna fällas ut.

Snart tillhör den coola kategorin som bara flinar upp med sin tandglugg och gnägger som en häst.

Jisses vad spak de skall bli alla dumma bönder som försöker sig på att få Sundh ur balans.

ALLTID RÖTT, ALLTID RÄTT ;)