Laken: Förstår inte alla som är så säker på att Machulda är en flopp. Ifjol i Luleå gjorde han ändå 26 poäng. Lika många som Timrås bäste poängplockare då, Fredrik Warg. För Warg räckte det till en landslagsplats.
Visst Machulda är ingen sjärna, men vi ska inte heller förvänta oss att det finns sjärnor att hitta just nu.
Visst känns det som att modo är på dekis? Spelare bryter kontrakt i förtid. Ingen vill spela där och mediokra HA-lag värvar klart bättre. Pengar har lagts på hög sen uttåget från SHL. Eller finns inga pengar? Nåt är lurt.
Ifjol i Luleå gjorde han ändå 26 poäng. Lika många som Timrås bäste poängplockare då, Fredrik Warg. För Warg räckte det till en landslagsplats.
Visst Machulda är ingen sjärna, men vi ska inte heller förvänta oss att det finns sjärnor att hitta just nu.