Marcus: Du har inte förstått min undermening med cancerfonden. Måste jag hela tiden ha nåt tillbaka? Kan jag inte vara en person som betalar för att stödja helt förutsättningslöst? Kan man inte få vara passiv medlem? Det du räknar upp som ditt bidrag "Jag som supporter bidrar redan med biljett, rese, souvenir och parkeringspengar" är ju inget unikt i sig. Det gör vi ju alla som tittar på matcherna. Min mening med medlemsskapet är ju att aktivt stödja föreningen samt, vilket är viktigast i detta sammanhang, jag har talan på årsmötet! Jag kan påtala saker och ting, vara med och påverka, delta aktivt i föreningens fortsatta inriktning och liv. Jag nöjer mig inte med att sitta hemma, som vi för det mesta gör i Sverige, och ha åsikter men blir väldigt tyst och försynt om man måste göra eller stå för nåt. Så är vi faktiskt, vi löser alla världsproblem runt fikabordet men sedan väntar vi på att herr och fru Någon Annan ska fixa det hela. Vi är nog lite bortskämda hela bunten, mig inkluderat.
Den låga spelskicklighetsnivån bland backarna är ett minst lika stort problem i defensiv zon. Att vi haft så svårt att snabbt spela oss ur, bli fastcheckade, tappa puckar osv beror ju i hög grad på att man saknar förmåga att skapa tid ... | Läs mer
Det du räknar upp som ditt bidrag "Jag som supporter bidrar redan med biljett, rese, souvenir och parkeringspengar" är ju inget unikt i sig. Det gör vi ju alla som tittar på matcherna.
Min mening med medlemsskapet är ju att aktivt stödja föreningen samt, vilket är viktigast i detta sammanhang, jag har talan på årsmötet! Jag kan påtala saker och ting, vara med och påverka, delta aktivt i föreningens fortsatta inriktning och liv. Jag nöjer mig inte med att sitta hemma, som vi för det mesta gör i Sverige, och ha åsikter men blir väldigt tyst och försynt om man måste göra eller stå för nåt. Så är vi faktiskt, vi löser alla världsproblem runt fikabordet men sedan väntar vi på att herr och fru Någon Annan ska fixa det hela. Vi är nog lite bortskämda hela bunten, mig inkluderat.