Ambroo: Jag håller emot. När Timrå spelar som man ska göra - och med de gubbar man vill lira - är det totalhockey. Försvarsspelet börjar ungefär vid motståndarnas förlängda blålinje. Den strategin kan, om man nu har någon möjlighet att åter komma dit, ta Timrå betydligt längre än en kvartsfinal.
Problemet är väl snarare Timrås tunna lag, med få specialiserade pjäser som dessutom haft en obehaglig förmåga att saknas, månad efter månad. Med Lotvonen och Styf tillbaka har Timrå absolut en tillräckligt kompetent backlinje. Inte någon av seriens bästa, men tillräckligt.
Vill bara förtydliga att ingen förening ”godkänner” någonting. Alla har önskemål. Vi har försökt byta till oss så mycket vi kunnat, samt önskat hemmapremiär. Alla önskemål går inte i mål, mycket på grund av så kallade ... | Läs mer
Problemet är väl snarare Timrås tunna lag, med få specialiserade pjäser som dessutom haft en obehaglig förmåga att saknas, månad efter månad.
Med Lotvonen och Styf tillbaka har Timrå absolut en tillräckligt kompetent backlinje. Inte någon av seriens bästa, men tillräckligt.