1150x200-tiken-1123131_9RDMimFNOEHPEMC.png

Timrå IK

SHL · 604252 inlägg · 6212 ämnen

Inlägg: 867864

Sv: Apropå inget
...så är det fascinerande att det mycket välkända faktum som säger att en betydande mängd HSare ogillar och har ogillat MoDo under merparten av det här slutspelet görs om till att kallas för bitterhet. Är inte det lite märkligt? Får man inte välja fritt vilka man vill hålla på och inte? Sedan kan givetvis inläggen som bjuds "i ämnet" innehålla rena löjligheter. Men dessa torde det väl gå relativt lätt att bara bortse ifrån som just löjliga.

Detta borde väl också gå att sätta i ett lite större perspektiv, eller egentligen i lite olika perspekiv; Man undrar exempelvis vilka skäl AIK-supportrar skulle ha att känna bitterhet gentemot DIF-supportrar i fotboll? Där har väl båda klubbarna befunnit sig i eliten under större delen av 2000-talet. 
Och om man tar ner det hela till sporten ishockey så går det väl att placera in lag som Brynäs kontra Leksand i ett rent historiskt större perspektiv, eller i nutid Mora kontra Leksand. Att Mora numer är det klart bättre av de två dalalagen torde väl nästan ha förvandlat deras ev. bitterhet från förr till något som numer blivit obefintligt och betydelselöst.
Nej, det handlar nog om andra saker än bitterhet här om jag får dra en slutsats. Men man kanske vill göra just detta till något bra och "ändamålsenligt" att kunna dra upp och använda när det passar som bäst. Lite som att fingera sin egen bevisning. Då är ju risken att förlora någon "strid" i princip lika med noll.