-
Senast: Förlust mot Växjö Lakers HC
SCA Arena, 1-3 (1-1,0-1,0-1)
Sv: Apropå nånting...
Citat Dichow: "Jag är extra sugen på att få spela nu. Jag mår bra fysiskt och allt funkar jättebra här. Vi testar oss fram och det känns underbart. Det här är den bästa försäsongsträningen jag varit med om i min karriär."
Länkar:
https://www.expressen.se/sport/hockey/shl/frederik-dichow-talar-ut-om-tuffa-sasongen-och-skadelaget/
https://www.expressen.se/sport/hockey/shl/frederik-dichow-talar-ut-om-tuffa-sasongen-och-skadelaget/
+ 10
- Apropå nånting... (188045)
- Timrå IK:s organisation (248)
- Silly Season 2026-27 (4758)
- U20 (1022)
- Timrå IK - Växjö Lakers 2026-03-14 (547)
L: 184m 123p 0,67p/m
P: 206m 119p 0,58p/m eller under alla säsonger 318m 153p 0,48p/m
Jag kanske missat något riktigt viktigt när jag inte följt dem men om det är poängen du syftar på så blir det ju lite fel. Däremot så kan väl spelarna ha andra egenskaper också.
Klistrar in ett svar jag skrev till en som funderade lite över er trupp i vår GB.
De har väl bara tappat Warg som varit en som kan producera poäng och införskaffat sig Hynning och Pyörälä som iofs inte varit några stora poängmakare förut men som senaste säsongen gjort en hel del poäng. Plus då en som varit utbränd och inte ens kunnat se på hockey på tv utan att må dåligt och axelsson frammåt. Om hynning och Pyörälä visar att det inte var andra spelare som gjorde dem bra utan att de kan producera ändå och Andersson är helt frisk så kan nog Timrå få ett riktigt otrevligt lag frammåt. Ja otrevligt för de andra lagen då vill säga.
Bakåt så måste man väl säga att man inte direkt höll koll på någon av de nya speciellt väl, men båda verkar vara helt ok es spelare och visst lär förlusten av Strålman kännas men känns som bredden ändå måste ha blivit bättre.