1150x200-tiken-1123131_tz4N8mRqd8Wf0t8.png

Timrå IK

SHL · 614961 inlägg · 6214 ämnen

Inlägg: 929889

Sv: Luleå - Timrå IK 2007-10-23
Gör en omvänd SMÅLAND och skrattgråter med snoret rinnandes. Sjuk jävla matchjävel. Luleåspelarna tog av sig pampersen efter första, timråspelarna satte på sig sina, modell vuxna-män-med-känslig-hud.

Bara att gratulera Luleå. Vore jag mindre bemedlad - och därmed supporter till nämnda lag - skulle jag sätta upp matchen på mitt klassikerkonto. Underbar vändning.

Men! Jag vidhåller: den här matchen var extremt nyttig. Nu tror jag spelarna har i bakhuvudet att det är klokt att hålla sig till sin gameplan, oavsett hur lätt det går inledningsvis. För inte fan trodde dom på förhand att det skulle bli något annat än en tuff match där uppe? Nu vet dom. Och vi. And let's face it: vi var många som satt och läppjade på segerwirren och drog i schnalen efter första. Det gör vi inte om.

Fan! Hockey är en bajssport. Nu är det slutligen bevisat.

Sv: Silly Season 2026-27
Pucken:
Jag tog med lite film i dagens livesändning från arenan. Ibland glömmer man bort att alla andra inte springer i arenan nu under off-season och att det kan vara kul och se vad som händer där inne. Vi får försöka bjuda på lite ... | Läs mer