1150x200-tiken-1123131_tz4N8mRqd8Wf0t8.png

Timrå IK

SHL · 615035 inlägg · 6214 ämnen

Silly Season 09/10


Sv: Silly Season 09/10
Hahl Bundy: Själv väntar jag med spänning på en kommentar från RR2 om TIK:s intresse för Krog som center i 1:a linan...

Sv: Silly Season 09/10
Cartman: breddspelare har ju försvunnit, det är klart att breddspelare ansluter. Bättre då att ha låga förhoppningar på en sådan istället för att det blir som med Skogs.

Sv: Silly Season 09/10
Cartman: Det är klart att det finns bättre backar i Sverige än Elias G.

Jag tror inte att han kommer att vara en avgörande faktor om det ska bli slutspel eller kvalserien för TIK nästa år så jag förstår inte varför man ska haka upp sig så jävla mkt på den värvningen.
Som det är nu är han 7-8 back och det innebär noll minuters speltid. Skulle han överraska så får han spela men då är det ju å andra sidan en bra värvning. Skulle han vara så dålig som ni säger så gör det ju inte så mkt eftersom han inte är värvad för att gå in på 3 backpar.

Men jag kan ha fel,även solen har sina fläckar.

Sv: Silly Season 09/10
Cartman: Ja precis, den diskussionen vore riktigt intressant att få se för elfte gången. Vad tycker egentligen RockRolf om Granath?

Sv: Silly Season 09/10
FM:

Inge fel i det, men jag fattar vad du försöker säga. Men om man ska vara ärlig, hur många här inne anser att granath är en bra förstärkning?

Sv: Silly Season 09/10
Hahl Bundy:

Det ska förstårs vara Borås, inte växjö.


Men även solen har sina mörka dagar =)

Sv: Silly Season 09/10
Cartman: Nä,det smartaste är ju att värva 15 stycken till förstafemman.

Sv: Silly Season 09/10
Cartman: :)

Sv: Silly Season 09/10
FM:

Varvar man spelare från en allsvensk klubb där fansen blir lättade när spelaren lämnar så har man inte så mkt att vara stolt över.

Sv: Silly Season 09/10
FM: Jo, men en del fattar inte det.

Sv: Silly Season 09/10
Hahl Bundy:

Kan lill-bagarn till växjö anses som en kanonförstärkning?

Sv: Silly Season 09/10
Som vanligt är allt bara skit här... En fundering bara. Vi har väl idag kontrakt med 7 backar och 9 forwards,eller hur? Är det nån här inne som tror att vi kommer ha det när säsongen startar?
Klart som faan att det kommer att tillkomma spelare och innan vi vet vilka det är så kanske man kan försöka att inte såga Linkan mfl jäms med parkettgolvet...
Att Linkan säger att det formodligen inte kommer bli klart med nån denna vecka kan ju bara innebära att spelarna i fråga är upptagna med AHL,NHL eller VM. Det borde ju i sin tur kunna innebära att spelarna i fråga är rätt namnkunniga,eller hur?
Får vi in 3-4 riktigt bra spelare så ser det ju faktiskt rätt bra ut,eller vad tycker ni?

Sv: Silly Season 09/10
Taurus: Vilka andra "kanonvärvningar" har vi gjort bortsett från Gabbe o Karlsson?

Sv: Silly Season 09/10
Per HApps: Byt tråd.

Sv: Silly Season 09/10
Taurus: Klart det är.

Sv: Silly Season 09/10
Hahl Bundy:

Jo, men vi säger att det är en kanonvärvning som alla andra!!!

Sv: Silly Season 09/10

Harryhaffa:
Fan har du tappat läsförmågan ÅXÅ.

E-on Arenan i Sörberge är inte attraktiv, i alla fall inte för minst två företag som har hyrt loge där. Och det hörde jag så sent som idag. E-ons illusion som kassako är nog bara en illusion när man får läsa om det som skrivs nedan.

Jag skrev bara hur det ramlar in deg i en organisation. Hur Timrås organisation jobbar har jag inte en susning om. Men då man får läsa om ekonomiska tillkortakommanden så blir man ju en aning fundersam. Eller har du en annan uppfattning där?

Visst är ett rippat NHL-arrangemang inte gratis. Men visst fan borde man väl kunna byta ut det röda skynket efter 4 år? Det är ju så pinsamt att det vore bättre med en fotbollsinklivning till en klassisk hymn, och varför då inte Triumfmarschen ur Aida?


Sv: Silly Season 09/10
Hahl Bundy:

Ja!! Betala bort arenan i stället och spela hockeyallsvenskan!!!

Sv: Silly Season 09/10
Taurus: Kanske för att han spelar Final i AHL just nu?

Sv: Silly Season 09/10
Cartman:

Linkan som säger att han e utvecklingsbar!!!! Men om han nu j-la bra som Linkan vill ha det till, varför finns han då inte med i Kanadas amatörlag i VM????? Visst behöver vi äldre spelare, men det finns väl andra kan jag tro???

Sv: Silly Season 09/10
Klart Taurus har en poäng. Jag har ju blivit övertalad nu av en mängd personer härinne på HS att vi inte har mer pengar, så vi får nöja oss med de vi har.
Vad gnäller ni för?

Sv: Silly Season 09/10
Taurus:

Så du tkr inte att vi har tillräckligt med utvecklingsbara spelare i tuppen?

*Lander

*Pääjärvi

*Sebbe

*Moe

*Svensson

*Samuelsson m.m

Det vi behöver är någon äldre spelare med rutin för det är en bristvara här uppe.

Sv: Silly Season 09/10
Taurus: "Man behöver väl inte värva sig till kvalserien iaf"

Aaah, för värvar amn spelare som G Karlsson, M Karlsson och J Krog då värvar man KS spelare lr? Ge dig för fan! Ohc vad ska vi ha utvecklingsbara spelare till? Så dom kan göra som Wandell, Strålman, Andersson?

Sv: Silly Season 09/10
friskan:

Håller med dig!!! Nu har man erbjudit Jason Krog kontrakt!!! Va fan är det?? En föredetting som som Linkan vill ha till en utvecklingsbar 33 åring?? Kostar som satan dessutom. Har man gett sig fan på att komma till kvalserien i år!! Man behöver väl inte värva sig till kvalserien iaf!!! Man har lyckats med att på 2 år vara ett topplag till att ha fullt upp att slippa kvalserien!!! Man lyfter på hatten!

Sv: Silly Season 09/10
friskan: Kanoners ide, vi river Ladan och bygger en rondell med en korvkiosk i mitten,,och genast är ju även de förhatliga korvköerna ett minne blott:)

Sv: Silly Season 09/10
Harryhaffa:

Måste nog till ett lag också, jag tror inte att klacken orkar jobba utan lag att jobba åt.

Äh.........bygg en rondell, så blir det nog kanoners detta.

Sv: Silly Season 09/10
Hahl Bundy: Låt oss inte göra publiken till ett problem. Närvaron är ju tämligen konstant, år efter år.

Sv: Silly Season 09/10
Hahl Bundy: Klacken blir ju även bättre när spelet är bra......Så jag håller med dig det är spelet som drar och inte klacken....

Sv: Silly Season 09/10
Harryhaffa: "Bra tryck från en klack som gör att man känner en grym euforisk känsla så fort man kommer in i lokalen,,DET! drar folk, och inget annat,,,,,,,,,,,"

Jag skulle vilja säga att ett BRA lag som inte loosar för mycket, drar mer folk än en klack.
Vi får hoppas att det inte blir en ond spiral av allting, snåla på spelarmaterialet så blir det snålt med folk o med det mindre stålar.

Sv: Silly Season 09/10
Per HApps: Regnar deg,,,Atraktiva lokaler?,,,Proffsig orginsation,,,fetrippa NHL´s matcharrangemang?,,,Vilken planet kommer du ifrån?

Atraktiv lokal har vi ju, så vi behöver inte mångdubbla utgifterna med att skaffa en lokal till och betala på då vi fortfarande har samma utgifter på den nuvarande även fasst vi bygger en ny lokal,,sälja den gammla för att slippa utgifterna??,,ja vad använder man den lokalen till?,,,sommarstuga?,,

Profsig orginasition, vilken insyn har du i den nuvarande, som kan påskina att den är så oprofsig, hur vet du hur de jobbar,,okey de kanske inte ringer dej om varge beslut till din egen förtret, men du kan omöjlig veta hur de tänker och vad deras plan är,,och du kan inte gämföra arbetet nu mot för då media bögen nubben var med och bestämde,,,

Rippa NHL`s matcharrangemang, ja du, då konkar vi fort, det är inte några små norrlänska hockeyklubbar med i de arrangemangen, inte ens de stora i sverige har de pengar som NHL`s ägare och tilika stora industrikonsörner kan lägga ut på varge match och spelare,,,

Men håller med Kongo och friskan,,Bra tryck från en klack som gör att man känner en grym euforisk känsla så fort man kommer in i lokalen,,DET! drar folk, och inget annat,,,,,,,,,,,

Sv: Silly Season 09/10
Skarin:
Själv går jag hellre och ser en match på Westfalenstadion än på ett ljud- och ljusdisco. Men ungar och deras föräldrar kanske tänker annorlunda.

Sv: Silly Season 09/10
T T: Ja jag såg det. :)
Det var därför jag länkade till EP för engångs skull.

Sv: Silly Season 09/10
Hahl Bundy: Lugn i stormen, nu har du lite väl tätt mellan inläggen..

Sv: Silly Season 09/10
Hahl Bundy: Toivonen

Sv: Silly Season 09/10
Hahl Bundy: Lite lustigt att EP länkar till Borås hemsida som källa för Oturs-Erik men där står ingenting.

Sv: Silly Season 09/10
TIKbiff: Jag ger mig. Jag ställer in mig på KS.



Så, nu är det gjort!
Det är alltid mörkast innan det blir becksvart!

Sv: Silly Season 09/10
Hahl Bundy:
Själv är jag inte lika säker på att det finns så mycket pengar att värva för.
Timrå gick med förlust säsongen som var,trots att Jonte och andra "tunga" pjäser försvann.
Vi är i en lågkonjunktur där Timrå inte kan räkna in lika mycket sponsorpengar.
Själv har jag inte några stora förhoppningar på några stora namn in i truppen.....

Sv: Silly Season 09/10
Mackelito: Har han nån kompis? :)
Iså fall, vem?

Sv: Silly Season 09/10
Skarin: Annars ligger han ju i linje med vår satsning för tillfället :)

Sv: Silly Season 09/10
Hahl Bundy: Och Snoops kompis verkar flytta hit ..

Sv: Silly Season 09/10
Hahl Bundy: Då kan vi stryka honom som tredje eller fjärdecenter ;)

Sv: Silly Season 09/10
Erik Andersson går till Borås.

Sv: Silly Season 09/10
friskan: Visst är det så.

Sv: Silly Season 09/10
Kongo:

Precis........Jätteviktigt att ALLA i klacken drar åt samma håll. Stor maffig "höglåtande" klack är riktigt enormt häftigt.

Sv: Silly Season 09/10
Kongo: Nja. Eller mjo. Men det är väldigt många som inte bryr sig ett dugg om vad det är för tryck i "ladan". Jag bryr mig väldigt mycket om stämningen iaf. För mig är det viktigt.

Sv: Silly Season 09/10
Per HApps:
Tvärtom. Klack- och publiktryck lockar mer folk.

Sv: Silly Season 09/10
Hahl Bundy: Hehe.

Sv: Silly Season 09/10
Per HApps: Alla som tycker att vi ska ligga kvar där vi är, är väl nöjd med truppen som den ser ut antar man väl.

Sv: Silly Season 09/10
Yellowcard: Sant ,i år stavas det överlevnad

Sv: Silly Season 09/10
Olle:
Då gäller det att den regnar in deg i klubbkassan. Och det löser  man inte genom att "fixa till" parkeringen. Deg generaras av attraktiva lokaler, proffsig organisation. Och sedan tycker jag att man skall ta och fetrippa NHL's matcharrangemang. Det lockar ungar och deras föräldrar.

« · 1159298 · »
Sv: Silly Season 2026-27
Ser fram emot säsongen nu känner jag, även fast det är +30 ute
Känns som en intressant trupp som kan bli vass